601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Gala „Działaj Lokalnie IX” za nami. Poznaliśmy „Społeczników Roku” 2016

Gala „Działaj Lokalnie IX” za nami. Poznaliśmy „Społeczników Roku” 2016

„W życiu są dwa szczęścia: dawanie szczęścia innym i bycie szczęśliwym, zamieniając nieszczęście w szczęście, czasem dodając energii innym. Te nagrody są bardzo ważne, bo warto doceniać ludzi, którzy  promują dobro, empatie i troskę o innych” – powiedział Tomasz Lis, Redaktor Naczelny „Newsweeka” w swoim wystąpieniu podsumowującym ubiegłoroczną edycję konkursu o tytuł „Społecznika Roku”.

W Konkursie, którego partnerem głównym jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a merytorycznym Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Kapituła nagrodziła dwie osoby. Ewa Błaszczyk, założycielka i prezes Fundacji „AKOGO?” została wyróżniona za niesienie pomocy osobom po ciężkich urazach neurologicznych poprzez objęcie ich i ich rodzin kompleksowym wsparciem oraz za przyczynienie się do powstania przy Centrum Zdrowia Dziecka pionierskiej Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik”. „Mam w domu wielki wzór do naśladowania, dzięki temu wiem, że nasze przykre doświadczenia potrafimy przekuć w szczęście kogoś innego” – podkreśliła córka Ewy Błaszczyk – Marianna Janczarska, która w jej imieniu laureatki odebrała statuetkę „Społecznika Roku 2016”.

Nagrodę ex aequo przyznano Urszuli Machcińskiej ze Stowarzyszenia kobiety.lodz.pl za propagowanie idei wolontariatu i współpracy międzypokoleniowej oraz zainicjowanie i prowadzenie projektu „Latające Babcie”, w ramach którego seniorzy wspierają przede wszystkim dzieci chore i z niepełnosprawnościami, przyczyniając się do ich rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.

Kapituła przyznała również dwie nagrody specjalne. Pierwszą z nich odebrała Krystyna Starczewska, prezes Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, założycielka I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie przy ulicy Bednarskiej, za wieloletnią działalność na rzecz oświaty niepublicznej w Polsce, propagowanie postaw szacunku i godności dla każdego człowieka, a także życzliwości i wrażliwości wobec innych oraz za uczenie innych samodzielnego działania i niezależnego myślenia. Drugą nagrodę specjalną otrzymała Marina Hulia, pisarka, nauczycielka, działaczka społeczna, dyrektor szkoły demokratycznej na dworcu w Brześciu, za niesienie pomocy uchodźcom, rodzinom więźniów, osobom starszym i z niepełnosprawnościami, a także za promowanie wolontariatu i angażowanie innych do działania.

Nagrody wręczyli Tomasz Lis, Grzegorz Jędrys – Dyrektor Przedstawicielstwa w Polsce Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Paweł Łukasiak – Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Konkurs nawiązuje do inicjatywy Wisławy Szymborskiej z 1996 roku, podjętej przez Jacka Kuronia i Fundację „Pomoc Społeczna SOS”. Jego celem jest nagradzanie działalności społecznej w Polsce i promowanie aktywności pojedynczych ludzi, którzy w organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych oraz w placówkach samorządowych zmagają się z rozmaitymi problemami społecznymi. Sylwetki laureatów zostały zaprezentowane na łamach tygodnika „Newsweek Polska”.

W skład Kapituły konkursu „Społecznik Roku” weszli: Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności; Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce; Renata Kim, szefowa działu Społeczeństwo tygodnika „Newsweek Polska”; Przemysław Radwan-Röhrenschef, prezes Fundacji Szkoła Liderów; Jan Kuroń, wnuk Jacka Kuronia; Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej i Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.