601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Relacje z realizacji projektu pn. „Wielkanocne zwyczaje – wielkanocne ozdoby z terenu Podhala, Spisza i Orawy” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Za nami cykl 12 warsztatów rękodzielniczych z tradycyjnych ozdób wielkanocnych.  Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Podhala, Spisza i Orawy. Dzięki realizacji projektu można było poznać zwyczaje związane z wielkanocnym dekorowaniem chałup w tym: pająki, Serwetki papierowe, regionalne pisanki, koszyczki wielkanocne, Ozdoby drewniane i ceramiczne.   Wszystkie te zajęcia nawiązują do tradycyjnego sposobu dekorowania pomieszczeń, które odgrywały ważną rolę w kulturze ludowej regionu Podhala, Spisza i Orawy.

W ramach projektu przeprowadzono również  Konkurs na najładniejszą tradycyjną ozdobę wielkanocną, celem zachęcenia mieszkańców Podhala, Spisza i Orawy do upowszechniania wiedzy oraz pobudzenia zainteresowania historią swojego regionu i jego dziedzictwem. Projekt zakończono wystawą rękodzieła wielkanocnego na terenie Podhala, Spisza i Orawy.

Prace, które były prezentowane na wystawie podziwiali nie tylko mieszkańcy, ale i turyści odwiedzający nasz region.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za włączenie się w działania projektowe i zapraszamy do kolejnych Inicjatyw Stowarzyszenia Rozwoju Orawy.

 

 

 

„Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”