601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Kolejne spotkanie z cyklu „Talenty drzemią w Nas”

 

Kolejne spotkania w ramach projektu pt. „Talenty drzemią w Nas – rozwijanie zainteresowań i kompetencji dzieci i młodzieży poprzez kreatywne zajęcia edukacyjno-laboratoryjne” Projekt finansowany przez Województwo Małopolskie.

W środę 23 listopada do naszej szkoły zawitał Doktor Wow. O godzinie 13.00 uczniowie klas 4-6 zgromadzili się w Sali Ludowej i rozpoczął się pokaz. Na początku gdy miły pan, który przyjechał do naszej gminy, aby przeprowadzić warsztaty zaczął mówić o tym, że zamierza wywołać efekt WOW – nie wiedzieliśmy, o co chodzi. Ale gdy wreszcie rozpoczęły się eksperymenty, nie dało się od czasu do czasu nie wrzasnąć ŁAŁ!
Eksperymenty, a przynajmniej większość z nich, miały za zadanie uświadomić nam siłę ciśnienia atmosferycznego. W pierwszym doświadczeniu Doktor Wow nadmuchał balon, włożył go do klosza próżniowego i odessał powietrze. Balonik natychmiast zaczął się rozrastać, ponieważ już nic go nie krępowało. To pokazuje, jak bardzo napiera na nas ciśnienie, mimo że tego nie czujemy. Jedno z doświadczeń polegało na wlaniu łatwopalnej cieczy do wielkiej butli plastikowej, rozprowadzeniu jej po ściankach baniaka i wylaniu zbędnego płynu. Następnie Doktor Wow zapalił zapalniczkę tuż nad wylotem butli i cała ciecz w jednej sekundzie zapłonęła i z baniaka wydobył się dźwięk jakby bardzo mocnego wiatru, a z szyjki butli wydobyły się płomienie jak z silników startującej rakiety! Gdy wszystko ucichło, sala ludowa wypełniła się oklaskami i okrzykiem WOW! Wszystkim ogromnie podobały się warsztaty i miejmy nadzieję, że Doktor Wow jeszcze kiedyś nas odwiedzi.
Julianna Bublewicz kl. VI
uczennica Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Józefiny i Emila Mików

Pokazy w naszej gminie odbyły się również dla młodzieży Gimnazjum, Przedszkolaków z „Bajkowej Krainy” oraz Szkoły Podstawowej Nr 1.

Projekt finansowany jest przez Województwo Małopolskie za pośrednictwem Stowarzyszenia Rozwoju Orawy.
foto: Bronek Kowalczyk