601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

„Dajemy PoWer w czasach pandemii” – Jakie są zagrożenia związane z grami online?

Za nami kolejne spotkanie odnoście zagrożeń w internecie.

Jakie są zagrożenia związane z grami online?

Chociaż gry online niosą ze sobą pewne ogromne korzyści dla młodych ludzi, istnieją ważne czynniki ryzyka, które mogą wpływać na ich samopoczucie.

Gry mogą dać młodym ludziom poczucie ucieczki od rzeczywistości, a społeczny aspekt niektórych gier może pomóc dzieciom poczuć się częścią społeczności. Jednak bez odpowiednich wskazówek, w jakie gry lub kiedy grać, dzieci mogą być narażone na pewne ryzyko, takie jak zastraszanie w grze, uwodzenie online lub w niektórych ekstremalnych przypadkach uzależnienie od gier.

Poniżej przedstawiamy porady dotyczące niektórych potencjalnych zagrożeń i rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć młodych ludzi w tych kwestiach, aby zbudować ich odporność i pomóc im w dokonywaniu bezpieczniejszych wyborów podczas grania.

Wiele w wiadomościach mówiło o uzależnieniu od gier online jako jednym z czynników ryzyka związanych z grami wideo. Wielu rodziców i opiekunów martwi się, że ich dzieci mogą uzależnić się od rozrywki w grach wideo.

Nie jest to zaskakujące. Jak w przypadku każdego hobby – piłka nożna, szachy, czytanie – ci, którzy lubią grać w gry wideo dla przyjemności, będą to robić z entuzjazmem i głęboko. Może to wywołać u dzieci chęć do dłuższej i częstszej zabawy. Oczywiście gry wideo są zaprojektowane tak, aby zminimalizować przeszkody w powtarzaniu gry i zmaksymalizować przyjemność. To przekonujące podejście oznacza, że ​​ważne jest, aby rodzice prowadzili dzieci, które mają ograniczenia czasowe przed ekranem (dostępne na konsolach i smartfonach), gdy rozwijają własne zdrowe granice.

Uzależnienie od gier klasyfikowane jako zaburzenie

Te obawy nasiliły się wraz z wiadomościami, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała „gry” w części dotyczącej „Zaburzeń spowodowanych zachowaniami uzależniającymi” (kategoria 06), która dotyczy również alkoholu, narkotyków, hazardu. Wśród ekspertów istnieje spór dotyczący włączenia gier wideo do listy ICD-11.

Kryteria te, po zatwierdzeniu, mają na celu identyfikację skrajnych przypadków zachowania jako uzależnienia. Przeciętne dziecko, które gra w wiele gier, nie jest uzależnione. Tylko wtedy, gdy ich gra jest ze szkodą dla innych sfer życia – w tym nauki szkolnej, związków, higieny osobistej, zdrowia i innych obszarów. Kiedy kontynuują grę wideo pomimo negatywnych skutków przez co najmniej 12 miesięcy, zaczyna to wpadać w tę diagnozę.

Ponadto ważne jest, aby zrozumieć, że poziomy dopaminy wytwarzane przez gry w mózgu to tylko jedna dziesiąta poziomów wytwarzanych przez substancje chemiczne, które mogą uzależniać. Objawy odstawienia od gier wideo mogą obejmować zachowania, takie jak drażliwość lub agresja, a także inny wpływ na nastrój, a nie wycofanie chemiczne związane z nadużywaniem substancji. Leczenie uzależnień polega na pomaganiu dzieciom w kształtowaniu nowych nawyków, aby zmienić to zachowanie.

Zadanie publiczne Województwa Małopolskiego pn. Prawo i ja – edukacja międzypokoleniowa.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.