601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

„Zapełniona pustka” -spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka 26 i 28.10.2018 r.

„Zapełniona pustka” to spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej. Wielu znawców sztuki ludowej, naiwnej i outsider art może zdziwi fakt, że twórca takiego kalibru jak Heródek nie doczekał jeszcze tego typu opracowania na swój temat. Wreszcie pojawiła się szansa na etnograficzny i kulturowy must have… Pierwsza i nowa opowieść o rzeźbiarzu „gnotków” z Lipnicy Wielkiej na Orawie powstanie z dotacji MKiDN w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19.

Tytuł konferencji nawiązuje do luki, która czekała na wypełnienie przez 50 lat. Prelekcje wygłoszą zaproszeni do współpracy autorzy. Uczestnicy konferencji będą mieli wyjątkową możliwość skonfrontowania zebranego materiału teoretycznego o artyście z formami przekazu, jakimi są fotografia, rzeźba, film i spektakl.

„Zapełniona pustka” jest adresowana do osób szeroko zainteresowanych kulturą i sztuką, zjawiskami ze styku sztuki, etnografii, antropologii kulturowej, psychologii; do wielbicieli sztuki ludowej, naiv, outsider art. Także do tych, którzy dopiero chcieliby poznać artystę i przybliżyć się do jego sztuki. Konferencja może być też formą poszerzenia edukacyjnej podstawy programowej dla młodzieży licealnej klas humanistycznych i profilowanych liceów artystycznych i plastycznych, teatralno-filmowych; studentów kierunków humanistycznych, m.in. teatrologii, historii sztuki, etnologii, arteterapii itp.

W 2019 roku przypadnie pięćdziesiąta rocznica śmierci Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (1892–1969). Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki wraz z grupą organizacji partnerskich rozpoczęło przygotowania do obchodów tego jubileuszu. W roku poprzedzającym jubileusz organizuje ciąg wydarzeń skupionych wokół Heródka. Interdyscyplinarna konferencja „ZAPEŁNIONA PUSTKA – spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka” jest jednym z nich. Działania przypominające i upowszechniające artystę mają miejsce w społeczności lokalnej na Orawie i w Małopolsce. Kulminacją obchodów w 2019 roku będą wydarzenia o skali ogólnopolskiej: wystawa zorganizowana przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie i publikacja książkowa – pierwsza monografia rzeźbiarza.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Kraków, pl. Wolnica 1
woj. małopolskie