601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Warsztaty ginących zawodów na Orawie…

Warsztaty ginących zawodów na Orawie…

Za nami pierwsze warsztaty pokazów ginących zawodów, które odbywały się w dniach od 12 czerwca do 15 czerwca 2017 roku na terenie Zubrzycy Górnej i Lipnicy Wielkiej. Jako pierwsze odbyły się pokazy Pasterstwa oraz Rzeźbiarstwa. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i osób dorosłych.

Zajęcia przybliżają uczestnikom dawne zawody wykonywane niegdyś przez mieszkańców Orawy, a obecnie będące w zaniku. Były też okazją do nabycia nowych umiejętności i poznania narzędzi pasterskich czy rzeźbiarskich. Mamy nadzieje, że te tradycyjne zajęcia będą dalej kultywowane i przekazywane kolejnym pokoleniom.

Warsztaty odbywają się  w związku  z realizacją projektu „Szlakami ginących zawodów na Orawie”, realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z Turystyki pn. „Małopolska Gościnna”. Celem projektu jest promocja i podniesienie, jakości produktów turystyki wiejskiej w oparciu o autentyczne elementy wynikające z lokalnej tradycji, historii, dziedzictwa kulturowego, produktów tradycyjnych i rękodzieła orawskiego. Ponadto projekt ma na celu przekazanie unikatowej wiedzy i nabycia umiejętności związanych z ginącymi zawodami przez młodszych przedstawicieli Orawian, turystów i gości regionu.