601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Spotkanie z Szymonem Hołownią – relacje uczestników.

Spotkanie z Szymonem Hołownią, które odbyło się 10.10. 2017 roku w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce oraz Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu w ramach spotkań dot. utworzenia Inkubatora Wolontariatu Podhala, Spisza i Orawy, wywołało wiele pozytywnych emocji, które do nas docierają. W związku z czym chcielibyśmy się nimi podzielić. Dziękujemy i czekamy na kolejne relacje.

„Dnia 10 października 2017r. wraz z grupą osób ze Szkoły Podstawowej nr 4 imieniem dr. Emila Kowalczyka oraz innymi szkołami, wybrałam się do Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce na spotkanie z paniem Szymonem Hołownią pt.: „Czy warto być wolontariuszem ?”
No właśnie czy warto ? Pan Szymon udowodnił nam że tak. Żyjemy w czasach gdzie mamy dostatek wszystkiego. Jedzenia, elektroniki. Ale są też osoby, które tego nie mają. Dzięki panu Szymonowi mogliśmy zobaczyć świat po drugiej stronie lustra. Świat bez jedzenia, picia. Gdzie dziecko zjada okruszki aby przeżyć do dnia kolejnego. Gdzie codziennie umiera osoba, która była wygłodzona lub posiadała jakąś ciężką chorobę. Pan Szymon pokazał nam że wcale tak nie musi być. Jeśli każdy dałby z siebie choć trochę dobrego na jeden dzień.
W nieco humorystyczny sposób poznaliśmy podróże, spotkania i życie w Afryce. Uświadomiliśmy sobie jak ważna jest nauka języków obcych. Dowiedzieliśmy się również że żeby być wolontariuszem nie musimy odrazu wyjeżdżać do Afryki. Możemy już teraz zacząć swoją przygodę np.: pomagając ludziom z naszej okolicy. Tylko tak jak podkreślił to pan Szymon chęć do wolontariatu do pomocy musi płynąć z nas i na pierwszym miejscu zawsze powinna być osoba której będziemy pomagać a nie my sami. Wolontariat wiąże się również z poświęceniem, na które nie zawsze łatwo się zdobyć.
Pan Szymon to naprawdę cudowny człowiek. Robi wiele dobrego dla wielu ludzi i wcale nie unosi się z tego powodu. Jest bardzo wesołym, miłym i pogodnym człowiekiem. Poznanie kogoś takiego było niesamowitym przeżyciem.
To spotkanie uświadomiło mi wiele rzeczy. I wiele nauki z niego wyciągnełam. Mam nadzieję że każdy siedzący na tej sali przeżył to samo co ja i będzie z tego wyciągał wnioski. Bo naprawde warto pomagać i warto być wolontariuszem”.

Kasia Ponicka

 

Spotkać Pana Szymona Hołownię to była prawdziwa przyjemność. Zachwycił mnie soją autentycznością i prawdziwością. Po prostu jest mega szczerą osobą, a jego słowa dają do myślenia. Jednym słowem, warto było tam być.

Ania

 

Spotkanie z Szymonem Hołownią osobiście bardzo mi się podobało. Szczególną uwagę zwróciłam na ciekawy sposób opowiadania pana Szymona, opowiadając o sprawach ważnych potrafił zachować dystans do świata.
Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze z przemiłymi ludźmi. Cieszę się, że miałam okazję uczestniczyć w tym spotkaniu.

Dominika Żywczak

 

Czym jest Wolontariat ?

Wolontariat jednym słowem jest czymś dzięki czemu możemy pomóc sobie i innym. To bezpłatna pomoc osobom które jej potrzebują lecz nie zawsze bo wolontariat to też integracja. Wolontariuszem może być każdy kto dobrowolnie chce pomagać, poświęci swój czas i energię, każdy poczynając od nastolatka aż po emeryta ponieważ każdy z nas jest w czymś dobry, coś potrafi. Często wolontariusz podróżuje do innych krajów i przez to jeszcze bardziej się rozwija. Lecz nie musimy podróżować będąc wolontariuszami bo powstaje coraz więcej aplikacji, programów komputerowych które umożliwiają porozumiewanie się z osobą poszukującą pomocy, lecz nie będziemy mogli pomóc jej fizycznie. Wolontariat pomaga jednak nie tylko ludziom ale też zwierzętom najczęściej tym zagrożonych wyginięciem. Moim zdaniem wolontariat jest bardzo potrzebny, a Twoim?

Wojciech Holla

 

Czy warto być wolontariuszem?

Wielu ludzi zastanawia się jak to jest być w wolontariacie, podróżować po świecie, aby móc  nieść radość wielu osobom,  samotnym,  biednym, głodnym, ciężko chorym, bezdomnym. Jest wiele powodów, dla których watro pomagać innym. Lecz jeżeli chcemy podjąć się tego zadania musimy zdecydować się na odwagę i pamiętać o tym, że nie jest to takie łatwe jak by mogło nam się wydawać, w życiu musimy liczyć na wzloty, często upadki.

Moim zdanie wolontariat jest bardzo wartościową i potrzebną organizacją. Ludzie, którzy do niego wstępują maja wielkie serca nie myślą głównie o sobie, zdają  sobie z tego sprawę,  że gdzieś na innym zakątku świata jest ktoś kto potrzebuje pomocy właśnie od nas. Jest to bardzo piękny i wzruszający przykład pomocy i ludzkiej dobroci. Niektórzy nawet nie zdają  sobie sprawy jak ciężko jest innym ludziom, którzy nie mogą dostać tego wszystkiego co my, nie mają własnych domów, dobrych warunków do życia, umierają z głodu, podczas gdy my wyrzucamy jedzenie nie zważając na to ile mogło kosztować. Jednym zdaniem nie szanujemy drugiego człowieka, ponieważ nie wiemy jak ciężko musiał na to zapracować, ile wysiłku i trudu musiał włożyć do swojej pracy.  Wstępując do wolontariatu uświadamiamy sobie jaką krzywdę uczyniliśmy bliźniemu, ile błędów popełniliśmy, dopiero wtedy to zauważamy co tak naprawdę czuli ludzie, którym czegoś  brakuje, żałujemy tego.

Dlatego jeśli chcemy naprawić swoje błędy i pokazać że nam zależy uważam, że najlepszą drogą jest wolontariat. Wstępujmy do niego, aby podzielić się dobrocią z innymi , móc uratować komuś życie,  nauczyć się życia w niedostatku i biedzie, doświadczyć tego samemu. Wolontariat jest dla nas życiową nauką : szanujmy innych nawet jeżeli nie mają drogich i pięknych rzeczy, nie lekceważmy drugiego człowieka i pamiętajmy: dobro, które kiedyś daliśmy drugiemu człowiekowi wkrótce do nas powróci.

Joanna Piosek

 

DLACZEGO WARTO BYĆ WOLONTARIUSZEM?
Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa. Każdy kto ma czas i chce pomóc innym może do niego dołączyć. Wolontariatu nie wolno traktować jako zapychacz czasu, trzeba się w niego zaangażować. Daje to jednak owoce i ma wiele plusów.
Najczęstszą formą pomocy jest bliskość dla osób starszych i osamotnionych. Czasami trzeba zrobić im zakupy, iść z nimi na spacer bądź posprzątać dom.
Niektórzy ludzie decydują się na wyjazd do innego kraju, by tam wspierać potrzebujących np. kopiąc studnie, roznosząc jedzenie lub niosąc pomoc lekarską. Jest to ciężka i wyczerpująca praca, przy której musisz znać język danego miejsca oraz przebyć wiele szczepień. Przede wszystkim wolontariat za granicą to nie wakacje! Tam nie ma czasu zwiedzać kraj, jedziesz tam pomagać więc dobrze się zastanów przed podjęciem decyzji.
Pewnie zastanawiasz się: i co z tego będę miał? Głównie wyruszasz tam dla innych ludzi, ale ty też nie będziesz żałował. W tych warunkach szybko uczy się języków, poznaje osoby z innych krajów (czego przy innych rodzajach wolontariatu raczej nie uświadczysz), daje ci to również dobrą reputację. Jeśli jednak ci to nie odpowiada nie martw się!
Zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt to dobry wybór dla miłośników czworonogów. Pracę w kuchni dla bezdomnych wybiorą urodzeni kucharze itd. Każdy znajdzie coś dla siebie! Będziesz mógł wykorzystać swoją pasję w pracy na rzecz innych! Lubisz szyć? Uszyj sweter dla bezdomnego!
Zawsze możesz założyć własny wolontariat lecz to nie takie proste. Musisz mieć plan jak, gdzie i komu będziesz pomagał, i doświadczenie. Dlatego lepiej na początek dołączyć do jakiejś grupy.
Pomagając odkryjesz świat, nauczysz się języków i umiejętności, zdobędziesz wiedzę, uratujesz wiele ludzi oraz spełnisz wiele dobrych uczynków więc na co czekasz?

Bartłomiej Dziurczak