601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Gala podsumowująca program Działaj Lokalnie na Orawie i Podhalu w 2016 roku

Gala podsumowująca program Działaj Lokalnie na Orawie i Podhalu w 2016 roku

23 marca 2017 roku w Jabłonce odbyła się gala podsumowująca I edycję programu „Działaj Lokalnie” na Orawie i Podhalu, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki. Podczas Gali zaprezentowane zostały wszystkie zrealizowane projekty w 2016 roku oraz wręczono podziękowania dla wszystkich realizatorów, partnerów i darczyńców programu „Działaj Lokalnie”. W czasie gali przygrywały z Orawy: Dziecięcy Zespół Regionalny Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej, Zespół Małolipnicanie z Lipnicy Małej oraz Zespół działający przy Rodzinie Kolpniga w Lipnicy Małej.

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy od 2016 roku jest jednym z 67 Ośrodków Działaj Lokalnie w Polsce, który realizuje program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego operatorem jest Akademia Rozwoju i Filantropii w Polsce, które mają swoje siedziby w Warszawie. Program ten działa w Polsce od 2000 roku i obejmuje swym zasięgiem ponad 600 gmin w Polsce z 16 województw. Pogram „Działaj Lokalnie” już ponad 16 lat wspiera i aktywizuje lokalne społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego. We współpracy z Siecią 67 Ośrodków Działaj Lokalnie zrealizowano ponad 8600 projektów o wartości ponad 75 mln  zł.

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy w ramach IX edycji programu Działaj Lokalnie w 2016 roku dofinansowało 11 projektów na łączna kwotę 33 000,00 zł. Projekty były realizowane przez organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z terenu 6 gmin powiatu nowotarskiego tj. Lipnica Wielka, Jabłonka, Czarny Dunajec, Szaflary, Spytkowice, Raba Wyżna, które były objęte programem. Dofinansowane projekty to min. imprezy sportowe i kulturalne, rajdy rowerowe, zajęcia edukacyjno – animacyjne dla dzieci, pikniki rodzinne czy szkolenia spotkania z twórcami ludowymi.

Pula na granty pozyskiwana jest w następujący sposób. Ośrodek Działaj Lokalnie pozyskuje środki od gmin, instytucji, przedsiębiorców czy prywatnych darczyńców. W zależności od tego ile uda się zebrać środków, drugie tyle przekazywane jest przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności, co pozwala pomnożyć kwotę środków. Zgromadzona pula w całości przekazywana jest na granty dla organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych które chcą realizować ciekawe pomysły w swojej gminie, objętej programem.

Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy do włączenia się w program Działaj Lokalnie 2017.

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

foto. Jakub Wojtyczek, Barbara Wolański, Sonia Ponicka. Dziękujemy