601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Tytuł: Zapraszamy na spektakl „Nasz Heródek lipnicki – posiad teatralny”.

SPEKTAKL

Już drugi raz na scenie SCKM zagości spektakl „Nasz Heródek lipnicki – posiad teatralny”. Tym razem spektakl jest prezentowany w ramach konferencji „ZAPEŁNIONA PUSTKA – spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka”, w związku z projektem „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” realizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”.
Wydarzenie poprzedza przyszłoroczne obchody 50. rocznicy śmierci artysty. Więcej o przygotowaniach jubileuszu: http://stowarzyszeniestog.pl/index.php/2018/09/08/636/, Karol Wójciak Heródek (1892-1969),www.herodek.pl.

„Nasz Heródek lipnicki” to rzecz o rzeźbiarzu, muzykancie, społeczniku, tym razem oczami jego swojaków. Spektakl o Heródku powstał z udziałem mieszkańców Lipnicy Wielkiej, Lipnicy Malej, Kiczor, Chyżnego, czyli rodzinnych, orawskich stron Heródka. Kierowca szkolnego autobusu, krawcowa, pracownik korporacji, instruktorka zespołu regionalnego, listonosz, dyrektorka placówki kultury, nauczycielka, strażak, uczniowie – przeżyli coś, co wymyka się z ram ich codzienności wiedzionej w rodzinach, szkołach, firmach i na zajęciach pozalekcyjnych. Udział w projekcie był aktywną formą zdobywania wiedzy o zapomnianym, lokalnym artyście. To pierwsza w historii tej społeczności tego typu inicjatywa dotycząca Heródka.

„Nasz Heródek lipnicki” jest propozycją dla tych, którzy szukają w teatrze czegoś innego. Niekomercyjnego. Autentycznego. Pewnej niedoskonałości, ale przy tym przeżycia. Grany przez aktorów-amatorów spektakl jest surowy i odarty – tak jak sztuka Heródka. Tekst powstał z historii o Heródku zebranych przez uczestników spektaklu wśród najstarszych mieszkańców Lipnicy Wielkiej i Małej.

Spektakl powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Orawy w Jabłonce, w ramach projektu „Orawa, Orawa na Orawie” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu KULTURA-INTERWENCJE 2017.

Występują:
Aleksandra Wontorczyk – Słowniczek t. I, Szesnastka
Bronisław Kowalczyk – Gazda, św. Józof
Dominik Bodzioch – Młody
Dorota Wierzbiak-Kidoń – Lipnicanka, Nauczycielka
Emilia Kowalczyk – Dziecko
Eugeniusz Lichosyt – Listownik lipnicki, Ujek
Ewa Magiera – Lipnicanka
Franciszek Kramarz – Lipnicanin
Iwona Stopiak-Wierzbiak – Lipnicanka
Jan Smoliński – Anioł Od Sikiyry
Jan Świdroń – W Ciemnych Okularach, Nie Z Tej Bajki
Jakub Jabłoński – Dziecko
Julia Wontorczyk – Słowniczek t. II, Szesnastka
Katarzyna Magiera – Szesnastka
Karolina Kowalczyk – Lipnicanka
Kinga Magiera – Dziecko
Krystyna Wontorczyk – Nauczycielka Trzynaście Lat Bez Prądu
Ludwik Młynarczyk – Muzykant
Natalia Stopiak – Polka Z Gitarą, Lipnicanka, Szesnastka
oprac. reż.: Maja Kubacka/Kraków
scenografia, kostiumy: Magdalena Smreczak, Marian Smreczak/Lipnica Mała
Koordynacja projektu: Renata Martyniak Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Maja Kubacka – aktorka, (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) w dziedzinie „Teatr” za projekt „Nieudany krewniak”. Od lat przy wsparciu Muzeum Etnograficznego w Krakowie, innych muzeów w Małopolsce, instytucji i placówek administracji publicznej, bada postać i twórczość prymitywisty rzeźbiarza Karola Wójciaka „Heródka” z Lipnicy Wielkiej na Orawie. Należy do Stowarzyszenia STOG (projekty HERODEK.PL, „Z Orawy w świat…”) i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Prowadzi działania na rzecz nobilitacji artysty.

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy to organizacja non-profit działająca od 2005 r. głównie na Orawie, tj. gmina Jabłonka i Lipnica Wielka, od kilku lat także w gminie Czarny Dunajec, Szaflary, Spytkowice, Raba Wyżna – Program Działaj Lokalnie, PAFW. Jednak projekty realizuje, także na obszarze Spisza i Podhala. Stowarzyszenie nieustannie rozwija i inicjuje działania związane z dziedzictwem kulturowym, aktywnym trybem życia, ekologią, turystyką, dziećmi, młodzieżą i seniorami. Realizuje programy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Narodowego Centrum Kultury, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, UM Województwa Małopolskiego.

zdj. Klaudyna Schubert