STOWARZYSZENIE STOG WIODĄCYM PARTNEREM
W PROJEKTACH DOTYCZĄCYCH
KAROLA WÓJCIAKA HERÓDKA!
Karol Wójciak Heródek (1892-1969) to artysta, wokół którego skupiły się nasze dwa duże projekty: HERODEK.PL (2016) i „Z Orawy w świat…” (2017). STOG wystąpił w tych projektach w roli głównego organizatora. Działania projektowe miały na celu przypomnienie, propagowanie i nobilitację Heródka. W założeniu były też długofalowymi przygotowaniami do obchodów 50. rocznicy śmierci rzeźbiarza. Uznaliśmy, że wymierną oprawą jubileuszu będą publikacja i wystawa.
HERODEK.PL
W przygotowaniach do obchodów jubileuszu kluczową okazała się powołana dwa lata temu przez STOG strona herodek.pl. Powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Małopolskiego w ramach programu MECENAT MAŁOPOLSKI 2016. Strona miała pełnić funkcję startera tych wydarzeń; być bazą informacyjną na temat artysty i internetową galerią jego rzeźb, niedostępnych nigdzie w takiej ilości w i jednym miejscu w Polsce. Obecnie w liczniku znajduje się 139 wizerunków rzeźb i wszystko wskazuje na to, że będzie ich więcej.
STOWARZYSZENIE ROZWOJU ORAWY Z JABŁONKI
– STOG –
MUZEUM ETNOGRAFICZNE IM SEWERYNA UDZIELI W KRAKOWIE
W minionych latach naszych działań projektowych sukcesywnie przybliżaliśmy się do realizacji długofalowych planów. Ich puenta wydawała się nam odległa. Był to też czas nawiązywania nowych kontaktów, współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi i placówkami administracji publicznej. Wysiłek zaowocował fuzją partnerską: Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki – STOG – Muzeum Etnograficzne im Seweryna Udzieli w Krakowie. Wielkimi krokami zbliżamy się do wyczekiwanego jubileuszu, który przypadnie w 2019 roku.
Tym razem STOG wystąpi jako organizacja wspierająca i wiodący partner w trzech kluczowych projektach dotyczących Karola Wójciaka Heródka. Głównymi organizatorami projektów są Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki i Muzeum Etnograficzne im Seweryna Udzieli w Krakowie.
PRZYGOTOWANIA DO JUBILEUSZU 50 LECIA ŚMIERCI KAROLA WÓJCIAKA HERÓDKA
Projekt „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” to ciąg wydarzeń zaplanowanych na 2018 rok, a skupionych wokół artysty. Działania mają miejsce w społeczności lokalnej na Orawie i w Krakowie. Należy do nich m. in. konferencja tematyczna ZAPEŁNIONA PUSTKA – spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka. Konferencja odbędzie się 26 i 28 października w Krakowie. Zaplanowano prelekcje, wystawę zdjęć rzeźb Heródka, prezentację trzech instalacji rzeźbiarskich współczesnych artystów z Orawy oraz pokaz spektaklu „Nasz heródek lipnicki”. Więcej szczegółów dotyczących samej konferencji i innych wydarzeń w ramach projektu podamy wkrótce. Projekt jest dofinansowany ze środków Województwa Małopolskiego w ramach programu MECENAT MAŁOPOLSKI 2018, a głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki.
MONOGRAFIA O RZEŹBIARZU „GNOTKÓW” Z LIPNICY WIELKIEJ NA ORAWIE
Kolejny projekt, to wydarzenie o skali ogólnopolskiej. Wydawnictwo – pierwsza monografia o Heródku, która ukaże się w jubileuszowym 2019 roku.
Publikacja będzie pracą zbiorową. Opowiedziany na nowo mit bogoroba z Lipnicy Wielkiej będzie się składał z części dokumentalnej, publicystycznej, albumowej oraz tzw. kontekstów, ukazujących jak sztuka Heródka i on sam promieniują w literaturze, filmie, plastyce i w teatrze. Do współpracy zostali zaproszeni etnografowie, historycy, historyk sztuki, plastycy, językoznawca. Są to m. in. Jadwiga Migdał (Warszawa), Grzegorz Graff (Kraków), Anna Kozak (Zakopane), Małgorzata Wierzbicka Wójtowicz (Rabka-Zdrój), Barbara Zgama (Jabłonka), i inni. Monografia o rzeźbiarzu “gnotków” powstanie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19, a dotację pozyskało także Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki.
WYSTAWA VII – X 2019
Ponad sto rzeźb będzie można obejrzeć w ramach wystawy zorganizowanej z okazji 50 rocznicy śmierci Karola Wójciaka Heródka. Praca nad wystawą spotka się w czasie z pracą nad wydaniem publikacji. Głównym organizatorem wystawy jest Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Na ekspozycję czasową złożą się rzeźby Wójciaka i archiwalia dotyczące artysty. Znakomitą większość eksponatów będą stanowić figury zebrane poprzez „Licznik Gnotków” na stronie herodek.pl. Autorzy wystawy dołożą starań, by wirtualna galeria – obejmująca zbiory z wielu muzeów i kolekcji prywatnych – całą swoją barwną i zróżnicowaną masą zaistniała realnie.
Będzie to jedyna w swoim rodzaju okazja do obejrzenia takiej ilości dzieł jego dzieł w ramach jednej ekspozycji. Do tej pory rzeźby Heródka pokazywane były lokalnie z muzeach posiadających je w swoich kolekcjach (Kraków, Zubrzyca Górna, Rabka-Zdrój, Zakopane, Warszawa), przeważnie jednak uzupełniały wiele wystaw i reprezentowały sztukę ludową lub art brut w Polsce i zagranicą.
PARTNERZY
Główni organizatorzy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy i Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie są wspierani przez licznych parterów: m. in. Stowarzyszenie STOG, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdrój, Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Szkołę Podstawową Nr 4 im. Emila Kowalczyka w Lipnicy – Przywarówce, Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. Dr Andrzeja Kowala, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Krakowie, Galerie d’Art Naif Leszka Macaka, Miesięcznik Kulturowy FUSS.
Serdecznie polecamy i zapraszamy!
Na podst. materiałów STOG,
oprac. Maja Kubacka
Grzegorz Graff