601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Z A P E Ł N I O N A P U S T K A

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy/Jabłonka

Stowarzyszenie STOG/Kraków

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli/Kraków

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze/Oddział Kraków

Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. dr Andrzeja Kowala/Kraków

Galerie d’Art Naif Leszek Macak/Kraków

zapraszają na

KONFERENCJĘ INTERDYSCYPLINARNĄ

Z   A   P   E   Ł   N   I   O   N   A      P   U   S   T   K   A

– spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka

dzień 1

26 października (piątek) odczyty prelegentów/pokazy filmów

Wystawa fotografii rzeźb Karola Wójciaka, „Podróże z Herod-kiem”, fot. Klaudyna Schubert /Kraków i  prezentacja rzeźbiarskich instalacji „OSTRĘGI”

wyk. Magdalena Kostrzewa-Smreczak i Marian Smreczak/Lipnica Mała

miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli/Kraków, plac Wolnica 1, tel. 12 430 60 23 ,

wstęp wolny, program, rejestracja: www.etnomuzeum.eu

dzień 2

28 października (niedziela) pokaz spektaklu „Nasz Heródek lipnicki. Posiad teatralny/spotkanie z twórcami, Scena SCKM Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży/Kraków, ul. Wietora 15,

tel. 12 430 50 90, wstęp wolny, rezerwacja miejsc: scena.tanca.sckm@gmail.com

O KONFERENCJI

W 2019 roku przypadnie pięćdziesiąta rocznica  śmierci Karola  Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (1892-1969). Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki wraz z grupą organizacji partnerskich rozpoczęło przygotowania do obchodów tego jubileuszu. W roku poprzedzającym jubileusz organizuje ciąg wydarzeń skupionych wokół Heródka, w tym proponowaną konferencję. Działania przypominające i upowszechniające artystę mają miejsce w społeczności lokalnej na Orawie i w Małopolsce. Kulminacją obchodów w 2019 roku będą wydarzenia o skali ogólnopolskiej: wystawa zorganizowana przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie  i  wydawnictwo – pierwsza monografia rzeźbiarza.

ZAPEŁNIONA PUSTKA to spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka. Wielu znawców sztuki ludowej, naiwnej i outsider art może zdziwi fakt, że twórca takiego kalibru jak Heródek nie doczekał jeszcze tego typu opracowania na swój temat. Wreszcie  pojawiła się szansa na etnograficzny i kulturowy must have… Pierwsza i nowa opowieść o rzeźbiarzu gnotków z Lipnicy Wielkiej na Orawie powstanie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19.

Tytuł konferencji nawiązuje do luki, która czekała na wypełnienie przez 50 lat.  Prelekcje wygłoszą zaproszeni do współpracy autorzy. Uczestnicy konferencji będą mieli wyjątkową możliwość skonfrontowania zebranego materiału teoretycznego o artyście z formami przekazu jakimi są fotografia, rzeźba, film i spektakl.

ZAPEŁNIONA PUSTKA jest adresowana do osób szeroko zainteresowanych kulturą i sztuką, zjawiskami ze styku sztuki, etnografii, antropologii kulturowej, psychologii; do wielbicieli sztuki ludowej, naiv, outsider art. Także do tych, którzy dopiero chcieliby poznać artystę i przybliżyć się do jego sztuki. Konferencja może być też formą poszerzenia edukacyjnej podstawy programowej dla młodzieży licealnej klas humanistycznych i profilowanych liceów artystycznych plastycznych, teatralno-filmowych; studentów kierunków humanistycznych, m. in. teatrologii, historii sztuki, etnologii, arteterapii, itp.

Serdecznie zapraszamy

Organizatorzy i Zespół Konferencji

Maja Kubacka

PRZEBIEG KONFERENCJI

DZIEŃ 1

26   PAŹDZIERNIKA 2018

PIĄTEK 

CZĘŚĆ I

9.30 – 10.00 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW

10.00 – 10.10 PRZYWITANIE, OTWARCIE KONFERENCJI

zastępca dyrektora Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie

mgr  Bożena Bieńkowska

10.10 – 10.20 SŁOWO WSTĘPNE

Maja Kubacka (STOG/PTL Kraków)

10.25 -10.45 LIPNICA HERÓDKA

Grzegorz Graff (MEK/STOG/PTL Kraków)

10.45 – 11.10 NOVY MIT – HERÓDEK. O MONOGRAFII RZEŹBIARZA ‘GNOTKÓW’ Z LIPNICY WIELKIEJ – projekt na lata 2018/2019 dotowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna

Maja Kubacka (STOG/PTL  Kraków)

11.10 – 11.40  HERÓDEK W KOLEKCJI LESZKA MACAKA – Paulina Żądło (Stowarzyszenie PiS Kraków)

11.40 – 12.00  Film: ‘DZIWNI ARTYŚCI PO OBU STRONACH BABIEJ GÓRY’, fragm.

reż. Mirosława Marcinkiewicz, Wytwórnia Filmów Oświatowych Łódź (1971), czas: 7 min.

Archiwum Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli/Kraków

komentarz Maja Kubacka (STOG/PTL, Kraków)

12.00PRZERWA  KAWOWA –  12.30

CZĘŚĆ II

12.30 – 12:55 RABCZAŃSKIE MUZEUM ŚLADAMI ORAWSKIEGO PRYMITYWISTY, CZYLI CO W HERÓDKU ZOBACZYŁA MARYNA BUJAKOWA

Małgorzata Wierzbicka-Wójtowicz  (Muzeum im. W. Orkana, Rabka-Zdrój)

12.55 – 13.15 KAROL WÓJCIAK HERÓDEK. DZIECIŃSTWO W CIENIU BABIEJ GÓRY

Anna Kozak  (Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Zakopane)

13:15 – 13:30 HERÓDKOWE OPUS SYMBOLICUM. MIĘDZY RZEŹBĄ LUDOWĄ I ART BRUT

Żaneta Groborz-Mazanek  (STOG Kraków).

[13:30 – 14:00 uwzględniono kilkuminutowe przerwy techniczne między wystąpieniami i komentarz/wprowadzenie prowadzącego, itp. ]

14.00 – PRZERWA OBIADOWA – 16.00

Polecana jadłodajnia: „Marchewka z groszkiem”, ul. Mostowa 2,  pieszo 5 min. od Muzeum Etnograficznego, możliwość wcześniejszej rezerwacji miejsc tel. 12 430 07 95, menu: http://marchewkazgroszkiem.pl/

 

CZĘŚĆ III

16.00 – 16.30 O filmie: ‘FERNANDO I HUMANIŚCI’

reż. Stanisław Kokesz, Studio Małych Form Filmowych SE-MA-FOR, Łódź (1973), czas: 23 min.

Archiwum Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli, Kraków

komentarz Maja Kubacka (STOG Kraków)

lub

film HERÓDEK 1892-1969, zdjęcia Roman Reinfuss, Archiwum Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli/Kraków

komentarz Maja Kubacka (STOG Kraków)

16.30 – 17.00 DYSKUSJA

17:00  OPROWADZENIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE FOTOGRAFII „PODRÓŻE Z HEROD-KIEM” Klaudyny Schubert/Kraków i PREZENTACJA TRZECH RZEŹBIARSKICH INSTALACJI „OSTRĘGI” autorstwa współczesnych artystów rzeźbiarzy z Orawy Magdaleny Kostrzewy-Smreczak, Mariana Smreczaka/Lipnica Mała

Słowo wstępne:  dr hab. Grażyna Borowik-Pieniek/Prezydent Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im. Dr Andrzeja Kowala/Kraków, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN, Kraków

 

18:00 ZAKOŃCZENIE 1 DNIA KONFERENCJI

DZIEŃ 2

28  PAŹDZIERNIKA 2018

NIEDZIELA

17.00 – 18.15 NASZ HERÓDEK LIPNICKI. POSIAD TEATRALNY. Prezentacja spektaklu

scen., reż. Maja Kubacka dla Stowarzyszenie Rozwoju Orawy w Jabłonce.

 

18.15 – 18. 45 Spotkanie z twórcami.

Scena SCKM Śródmiejskie Centrum Kultury Młodzieży/Kraków, ul. Wietora 15,

tel. 12 430 50 90, wstęp wolny, rezerwacja miejsc: scena.tanca.sckm@gmail.com

 

18.45-19.00 PODSUMOWANIE, POŻEGNANIE i ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI.

Zespół Konferencji

Prelegenci:

Anna Kozak – absolwentka etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim, starszy kustosz w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, kierownik Działu Etnografii. Autorka scenariuszy wystaw i publikacji na temat kultury społecznej i sztuki ludowej Podtatrza.

Grzegorz Graff – etnograf, kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie, opiekun kolekcji sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, współautor portalu Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych. Konsultant merytoryczny w projektach związanych z Karolem Wójciakiem Heródkiem.

Maja Kubacka – stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, należy do Stowarzyszenia STOG i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, koordynatorka projektów wokół artysty,  m. in. „Marzenie orawskiego Nikifora”,  HERODEK.PL,  „Z Orawy w świat…”, autorka dramatów i reżyser spektakli „Nieudany krewniak” (Kraków 2012) i „Nasz Heródek lipnicki-posiad teatralny” (Lipnica Wielka 2017), redaktor naczelna powstającej monografii o Heródku rzeźbiarzu gnotków z Lipnicy Wielkiej.

Małgorzata Wierzbicka-Wójtowicz –  absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, etnolog, edukator i badacz terenowy, autorka wystawy „Rajski świat Heródka” (Muzeum-Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej 2012), obecnie adiunkt muzealny w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce –Zdroju, kurator i współautorka wystawy „Heródek orawski Nikifor” (2014) oraz filmu promującego kolekcję rzeźb Heródka w Muzeum w Rabce-Zdrój. Autorka wielu publikacji, m. in.: Miejsce szaleńca w rzeczywistości wsi polskiej XIX i XX wieku.

Żaneta Groborz-Mazanek –  historyk sztuki,  posiada kompetencje dotyczące sztuki ludowej i odmian sztuki samorodnej, bada twórczości Karola Wójciaka Heródka, konsultant merytoryczny i recenzentka, czynny uczestnik konferencji, autorka m.in.: „Sztuka narzędziem terapii i komunikacji. Fenomen twórczości Karola Wójciaka „Heródka” (Herodka)” (Kraków 2012), „ Kształty Tajemnicy. Interpretacja wybranych dzieł Adama Dembińskiego i Karola Wójciaka „Heródka” w świetle jungowskiej psychologii analitycznej i filozofii sztuki” (Kraków 2015)

Paulina Żądło – absolwentka studiów II stopnia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ze specjalizacją nauczycielską i multimedialną, należy do Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im dr. Andrzeja Kowala w Krakowie, Koła Artystyczno-Naukowego Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, wieloletnia koordynator Międzynarodowej Konferencji Szkoleniowo-Naukowej z cyklu „Psychiatria i Sztuka” (Kraków)

[materiały konferencyjne autorów zostaną opublikowane w monografii Karola Wójciaka Heródka]

Gość:

Grażyna Borowik –  absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, profesor na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Prezydent Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im. dr Andrzeja Kowala, członek Sekcji Arteterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Ekspert, kurator wystaw, autorka opracowań nt. sztuki współczesnej,  naiwnej i art brut. Organizatorka Międzynarodowych Konferencji Szkoleniowo-Naukowych z cyklu „Psychiatria i Sztuka.” Współpracuje z najważniejszymi ośrodkami zajmującymi się badaniem aspektów psychologii sztuki i art brut tj.: Muzeum Gugging/Austria, Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego/Kraków, Instytut Myśli Józefa Tischnera/Kraków.

 

Klaudyna Schubert – fotografka, współpracuje instytucjami kultury i teatrami w Krakowie i w Polsce (m.in. Festiwal Malta), od początku związana z projektami wokół Karola Wójciaka Heródka, autorka dokumentacji zdjęciowej spektaklu „Nieudany krewniak”, sesji zdjęciowej w Muzeum i. W. Orkana w Rabce-Zdrój dla Magazynu FUSS,  sesji promującej HERODKA.PL i „ Z Orawy w świat”, specjalizuje się w fotografii teatralnej (m. in. Kraków Foto Fringe III Konkursu Fotografii Teatralnej 2018), w fotografii tańca i fotografii podróżniczej. Nominacja Gazety Krakowskiej w kategorii Osobowość Roku-Kultura 2017.

Organizacja:

Paulina Żądło – organizacja i obsługa konferencji/promocja /Stowarzyszenie PiS Kraków

Magdalena Urbańska – kontakty z mediami/promocja

Grzegorz Graff – organizacja MEK/PTL

Jan Burnat – logo konferencji, elementy graficzne, przygotowanie graficzne/STOG

Maja Kubacka – reprezentacja projektu/prowadzenie konferencji STOG/PTL

Informacje i rejestracja udziału do dnia 15 października 2018 roku poprzez formularz zgłoszeniowy  do pobrania na stronie http://etnomuzeum.eu/

Informacje dostępne także na stronach http://stowarzyszeniestog.pl/, https://leaderorawa.pl/, http://herodek.pl/, http://psychiatriaisztuka.pl/

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w Konferencji, proszone są o przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres e-mail: konferencja.herodek@gmail.com lub graff@etnomuzeum.eu.

UDZIAŁ W KONFERENCJI I W WYDARZENIACH TOWARZYSZĄCYCH JEST BEZPŁATNY.

Nocleg i wyżywienie Uczestnicy Konferencji organizują we własnym zakresie.

Konferencja zorganizowana w ramach projektu „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

Formularz zgłoszeniowy do pobrania:

http://etnomuzeum.eu/wydarzenia/zapelniona-pustka-i-konferencja