601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Quest wokół „orawskiego Wawelu”

Questing to popularna gra terenowa, polegająca na przejściu trasy opisanej zagadkami. W ten sposób uczestnik poznaje ciekawe miejsca i mało znane fakty historyczne.

„Wokół orawskiego Wawelu” to tytuł questu, który dotyczy otoczenia kościoła w Orawce. Określenie „orawski Wawel” funkcjonuje od blisko stu lat, a  przypisuje się je księdzu Marcinowi Jabłońskiemu. Bez wątpienia najstarszy i najpiękniejszy kościół polskiej części Orawy kojarzy się z Wawelem poprzez figuralną polichromię, przywodzącą na myśl arrasy i pozornie kasetonowy strop.

W Orawce wierszowanymi zagadkami mówi do nas wicearchidiakon ksiądz Jan Szczechowicz,  proboszcz orawskich katolików, organizator budowy kościoła i pierwszej parafii na tej części Orawy. Pod odgadnięciu szyfrowanego hasła questowicz może odbić sobie pieczątkę i wziąć udział w kolejnych konkursach ogłaszanych przez organizatorów. Pomysły, teksty i rysunki powstały pod okiem moderatorów projektu  pt. „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”, a wykonali je wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Orawce. Należy odnotować, że organizatorzy projektu byli pozytywnie zaskoczeni zaangażowaniem i wiedzą młodzieży, która przygotowuje się do nadania imienia ks. Szczechowicza swojej Szkole.

Quest w formie papierowej do wyczerpania nakładu można pobrać w punkcie informacyjnym przy kościele w Orawce (czynne w weekendy, tel. 691 204 504) i w biurze Stowarzyszenia Rozwoju Orawy w Jabłonce, ul. Sobieskiego 7c, tel.  601 488 584. Wersja elektroniczna dostępna jest na stronie http://skarbygorali.pl/region/orawscy

Życzymy powodzenia!

Opr. Lucyna Borczuch