601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

„Pieskie Życie w Szaflarach” realizowany przez grupę nieformalną Miłośnicy Psów w Szaflarach

Projekt „Pieskie Życie w Szaflarach” realizowany przez grupę nieformalną Miłośnicy Psów w Szaflarach

Celem projektu było podniesienie bezpieczeństwa w kontaktach z psami oraz pokazanie czworonogów jako istoty myślące, czujące i posiadające swój język, który nie jest do końca znany ich właścicielom.

W ramach projektu przeprowadzono cykl pokazów pn. „Poznaj Mój Świat – Twój Przyjaciel Pies” prowadzonych przez Jerzego Salawę z Pozytywnego Ośrodka Szkolenia Psów SalwDog przy współpracy z hodowlą Valarti z Zaskala. Miały one za zadanie pokazanie czworonogów jako istoty myślące, czujące i posiadające swój własny język, który nie jest do końca znany przez ich właścicieli. Uczestnikom udzielono także informacji o przepisach dotyczących przetrzymywania i rozmnażania psów. Niemałym zainteresowaniem cieszyło się także grupowe plenerowe szkolenie psów z przewodnikami.

Przeprowadzono 15 pokazów we wszystkich szkołach w gminie, jeden wykład dla widzów dorosłych oraz grupowe plenerowe szkolenie dla psów z przewodnikami, łącznie w wymienionych przedsięwzięciach wzięło udział około 850 uczestników.

Z wypowiedzi dzieci i nauczycieli wynika, że inicjatywa ta korzystnie wpłynęła na sposób postrzegania czworonogów i ich traktowanie oraz na podniesienie bezpieczeństwa w kontaktach z psami. Pokazy dla wszystkich Zespołów Szkół Podstawowych i Gimnazjów na terenie gminy Szaflary zostały pozytywnie przyjęte w każdej placówce. Ponadto projekt pozwolił na integrację właścicieli psów, wymianę ich doświadczeń oraz zaprezentował gminę Szaflary jako przyjazną wyjazdom z psem.