601 488 584

biuro@leaderorawa.pl

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Promocja dziedzictwa Orawy

Realizując przyjętą strategię, Stowarzyszenie Rozwoju Orawy działa intensywnie na polu promowania naszego regionu.  Część naszego dziedzictwa obecnie widać na zdjęciach w stolicy.

W styczniu 2019 r. nawiązaliśmy współpracę z prężnie działającym Stowarzyszeniem Ruch Inicjatyw Społecznych „Praca” przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Warszawie. Przy tej parafii działają dwa stowarzyszenia i trzy fundacje, obejmując bardzo szeroki zakres aktywności. Ruch Inicjatyw Społecznych „Praca” istnieje tam od 2012 r., aktywizując mieszkańców nowo powstałego osiedla „Wilno” w zakresie kultury i edukacji.

Nasza współpraca rozpoczęła się od zorganizowania wystawy zdjęć kościoła w Orawce wykonanych przez p. Janusza Skórzewskiego. Kościoły te zbudowane są z drewna i mają podobne sylwety, uderzająco podobne są iglicowe wieże. Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego projektował Stefan Szyller, bardzo znany architekt, przedstawiciel historyzmu, konserwator zabytków. Wiadomo o nim, że podróżował po Podtatrzu szukając natchnienia i czystych form dla swoich projektów. Być może inspiracją dla warszawskiego kościoła był właśnie najstarszy orawski zabytek. Do tego nawiązuje podtytuł wystawy, której wernisaż miał miejsce 3 kwietnia 2019 w galerii „Lokomotywa”. Galerię prowadzi p. Krzysztof Chmarra, a mieści się ona w kruchcie przy dzwonnicy. Na ścianach zaprezentowano zdjęcia wyposażenia a pod sufitem podwieszono dwa dużych rozmiarów zdjęcia obrazów, które znajdują się  na plafonie nawy kościoła. Pionowo zwieszono z sufitu zdjęcie belki tęczowej. Instalacja sprawia wrażenie jakby się naprawdę stało pod chórem w kościele Orawce. Nietuzinkowy pomysł bardzo spodobał się licznym odwiedzającym wystawę. Prezentację Orawy uzupełnił pokaz slajdów. Zachwycające zdjęcia p. Skórzewskiego komentowała regionalistka, przewodniczka z kościoła w Orawce, p. Lucyna Borczuch. Planowane początkowo na 1,5 godzinne spotkanie przedłużyło się do 3 godzin, gdyż galeria znajduje się w dosyć ruchliwym punkcie, a wernisaż był szeroko rozreklamowany.

4 kwietnia 2019 r. na Politechnice Warszawskiej odbyło się spotkanie Lucyny Borczuch z przewodnikami świętokrzyskimi i osobami zainteresowanymi dziedzictwem Orawy. Tutaj skupiono się na kościele w Orawce i przede wszystkim bezcennych kurtynach wielkopostnych. Zaprezentowano ich zdjęcia oraz przedstawiono zaskoczonym słuchaczom tematykę. Tutaj również przedłużyło się spotkanie z uwagi na ten pasjonujący wątek.

Cieszymy się, że coraz więcej osób, zachęconych przez takie spotkania, chce  przyjechać i poznawać nasz region. Pytają o infrastrukturę turystyczną i możliwość spędzania czasu. Na Orawie mamy naprawdę wiele do zaoferowania.