Realizując przyjętą strategię, Stowarzyszenie Rozwoju Orawy działa intensywnie na polu promowania naszego regionu. Część naszego dziedzictwa obecnie widać na zdjęciach w stolicy.
W styczniu 2019 r. nawiązaliśmy współpracę z prężnie działającym Stowarzyszeniem Ruch Inicjatyw Społecznych „Praca” przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Warszawie. Przy tej parafii działają dwa stowarzyszenia i trzy fundacje, obejmując bardzo szeroki zakres aktywności. Ruch Inicjatyw Społecznych „Praca” istnieje tam od 2012 r., aktywizując mieszkańców nowo powstałego osiedla „Wilno” w zakresie kultury i edukacji.
Nasza współpraca rozpoczęła się od zorganizowania wystawy zdjęć kościoła w Orawce wykonanych przez p. Janusza Skórzewskiego. Kościoły te zbudowane są z drewna i mają podobne sylwety, uderzająco podobne są iglicowe wieże. Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego projektował Stefan Szyller, bardzo znany architekt, przedstawiciel historyzmu, konserwator zabytków. Wiadomo o nim, że podróżował po Podtatrzu szukając natchnienia i czystych form dla swoich projektów. Być może inspiracją dla warszawskiego kościoła był właśnie najstarszy orawski zabytek. Do tego nawiązuje podtytuł wystawy, której wernisaż miał miejsce 3 kwietnia 2019 w galerii „Lokomotywa”. Galerię prowadzi p. Krzysztof Chmarra, a mieści się ona w kruchcie przy dzwonnicy. Na ścianach zaprezentowano zdjęcia wyposażenia a pod sufitem podwieszono dwa dużych rozmiarów zdjęcia obrazów, które znajdują się na plafonie nawy kościoła. Pionowo zwieszono z sufitu zdjęcie belki tęczowej. Instalacja sprawia wrażenie jakby się naprawdę stało pod chórem w kościele Orawce. Nietuzinkowy pomysł bardzo spodobał się licznym odwiedzającym wystawę. Prezentację Orawy uzupełnił pokaz slajdów. Zachwycające zdjęcia p. Skórzewskiego komentowała regionalistka, przewodniczka z kościoła w Orawce, p. Lucyna Borczuch. Planowane początkowo na 1,5 godzinne spotkanie przedłużyło się do 3 godzin, gdyż galeria znajduje się w dosyć ruchliwym punkcie, a wernisaż był szeroko rozreklamowany.
4 kwietnia 2019 r. na Politechnice Warszawskiej odbyło się spotkanie Lucyny Borczuch z przewodnikami świętokrzyskimi i osobami zainteresowanymi dziedzictwem Orawy. Tutaj skupiono się na kościele w Orawce i przede wszystkim bezcennych kurtynach wielkopostnych. Zaprezentowano ich zdjęcia oraz przedstawiono zaskoczonym słuchaczom tematykę. Tutaj również przedłużyło się spotkanie z uwagi na ten pasjonujący wątek.
Cieszymy się, że coraz więcej osób, zachęconych przez takie spotkania, chce przyjechać i poznawać nasz region. Pytają o infrastrukturę turystyczną i możliwość spędzania czasu. Na Orawie mamy naprawdę wiele do zaoferowania.